چرا دستگاه شیرینک پک ؟

نقش دستگاه شیرینک پک در بسته بندی محصولات
فوریه 22, 2021
معرفی کامل دستگاه های وکیوم بسته بندی
معرفی کامل دستگاه های وکیوم بسته بندی
آوریل 25, 2021

صنعت بسته بندی در سال های اخیر رشد قابل چشم گیری داشته است. فرآیند ایجاد مشاغل و کار آفرینی، ازساخت تجهیزات و دستگاه های بسته بندی تا تولید محصول و فروش حاصل از آن به بازار بستگی دارد .ملزومه وارد شدن به صنعت بسته بندی و درآمد زایی و اشتغال زایی، شناخت بازار می باشد. شناخت دقیق بازار کار، میزان سرمایه مالی، آینده نگری و بازاریابی عامل مهم در زمینه شروع به کار هست.

برای مجهز کردن کارخانجات صنعتی، دستگاه هایی مورد نیاز هست که علاوه بر توانایی بسته بندی محصول در تعداد وتیراژ بالا، حافظ سلامت و امنیت کالا نیزباشد و در نوبه خود زیبایی ظاهری بسته بندی را هم پوشش دهد. برای تامین دستگاه های کارخانجات صنعتی یا کارگاه های کوچک و بزرگ می توان از دستگاه های صنعتی و نیمه صنعتی شرکت فرهام بهره گرفت. دستگاه های شیرینک پک، وکیوم ، چسب زن کارتن، تسمه کش، سیل القایی، تاریخ زن، دوخت پدالی، دوخت ریلی، اسکین پک، سیل طلقی، سیل لیوانی، سیل وکیوم، سلفون کش، نوار نقاله و کانوایر نمونه دستگاه های این شرکت می باشد که کارشناسان خبره و فنی این شرکت علاوه بر نظارت بر کار فروش، در بخش مشاوره و خدمات پس از فروش دستگاه ها نیز فعالیت بسیار گسترده و قابل پیشرفتی دارند.

در این مقاله بر آن شدیم که توضیحی مختصر و جامع در خصوص انواع دستگاه شیرینک پک ارائه نماییم.

ماشین آلات بسته بندی فرهام ،  همواره تلاش نموده که با توجه به نیاز مشتری و به کاربردن تکنولوژی روز دنیا و با بهره گیری از نیروی های متخصص خود علاوه بر ارائه محصولات با کیفیت نسبت به آشنایی مشتریان با محصولات خود اقدام نماید تا مشتریان با اطلاعات بیشتر دستگاه های مورد نیاز خود را خریداری نمایند.

کلمه شیرینک (Shirink) اصطلاحا به معنای جمع شدن بوده و مفهوم کلی آن به معنای جمع شدن نایلون شیرینک یا سلفون PVC و POF توسط حرارت می باشد وکلمه شیرینک پک به معنای دستگاهی می باشد که محصول را شیرینک و بسته بندی می نماید.

بطورکلی دستگاه های شیرینگ پک را می توان به سه مدل زیر با توجه به نوع، وزن و ابعاد محصول بسته بندی کرد.

1-  دستگاه شیرینک پک یا شیرینک کابینی

الف :  شیرینک پک کابینی

ب : شیرینک پک کابینی کانوایر دار

2- شیرینک پک تونلی یا شیرینک تونلی 3- شیرینک پک پلی اتیلن یا شیرینک پلی اتیلن

نایلون یا سلفون مصرفی که در دستگاه های بالا مورد استفاده قرارا می گیرد متفاوت بوده و متناسب با محصول انتخاب می گیرد.

خصوصیت نایلون یا سلفون شیرینک

نایلون یا سلفون شیرینک خاصیت جمع شوندگی توسط حرارت را دارد بعبارتی بعد از حرارت دادن توسط دستگاه شیرینک پک، نایلون جمع می گردد که این امر هنگام جمع شدن نایلون یا سلفون به دور محصول ضمن ایجاد بسته بندی شیک و زیبا، از محصول نهایی نیز محافظت می نماید. همانطور که در بالا نیز گفته شد فیلم مصرفی برای محصولات متفاوت بوده و به دو دسته کلی، نایلون شیرینک و سلفون PVC,POF تقسیم می شود. نایلون شیرینک در ضخامت های متفاوتی با توجه به وزن محصول تولید شده و با توجه به ضخامت بالای آن جهت عملیات شیرینک در دستگاه های شیرینک پک پلی اتیلن بیشترکاربرددارد.. سلفون PVC وPOF دارای ضخامت های پایین تری بوده و درعملیات شیرینک توسط دستگاه های شیرینک پک یا شیرنک پک کابینی یا شیرینک پک تونلی بیشترکاربرد دارد.

نایلون PVC مصارف غیر بهداشتی داشته و برای محصولات غذایی قابل استفاده نمی باشد و علت عدم استفاده از آن ایجاد گاز کلر هنگام گرم شدن و شیرینک شدن سلفون می باشد. نایلون POF فاقد این گاز بوده و با توجه به ضخامت پایین آن و استحکام بالای آن نسبت به نایلونPVC مصارف بهداشتی و خوراکی دارد.

دستگاه شیرینک پک یا شیرینک کابینی

یکی از پر مصرف ترین دستگاه های شیرینک پک، شیرینک پک کابینی بوده که در نان فروشی ها، رستوران ها، کترینک ها ، فست فود ها، شیرینی فروشی ها، لوازم بهداشتی و آرایشی وحتی در بسته بندی لوازم تحریر و کتب مورد استفاده فراروان قرار میگیرد. کاربری آسان و پایین بودن قیمت شیرینک کابینی و استفاده فراوان آن سبب گردیده نظر کاربران زیادی را به خود جلب نمایید.

نحوه کار با شیرینک پک کابینی

دستگاه شیرینک پک کابینی که به آن نیز شیرینک صندوقی یا شیرینک پک نیزمی گویند، دارای اجزای مهم زیر می باشد :

  • غلطک برفراژ فیلم شیرینک
  • تایمر دوخت شیرینک
  • تایمر شیرینک
  • ترموستات دیجیتالی جهت تنظیم دما
  • سرامیک مخصوص جهت المنت
  • مگنت شیرینک
  • جک گازی بالابر کابین

جهت استفاده از دستگاه ابتدا رول را در جای مخصوص خود قرار داده و سپس بعد از عبور از غلطک پرفراژ و صفحه میز جدا کننده فیلم بر روی دستگاه، محصول را مابین نایلون قرار داده و سپس به کابین هدایت می نماید. غلطک پرفراژ بر روی فیلم منافذی ایجاد کرده که سبب خروج هوا ی محبوس شده هنگام عملیات شیرینگ می گردد. متناسب با ضخامت فیلم مصرفی و ابعاد محصول، زمان دوخت و زمان شیرینک و دمای مورد نیاز جهت عملیات شیرینک توسط تایمر ها و ترموستات قابل تنظیم می باشد. وجود دو مگنت بر روی دستگاه که توسط دو رله بصورت مجزا قابل کنترل می باشد، سبب گردیده است که بعد از انجام عمل دوخت ابتدا ، مگنتی که در گوشه قرار گرفته قطع شده و محصول آزاد شده و تا مرحله شیرینک نهایی، درب کابین توسط مگنت بسته نگه داشته شود.

کاربری آسان، قیمت شیرینک کابینی با توجه به توانایی بالای آن ، سبب استفاده  روز افزون از این دستگاه گردیده است.

تعمیرو نگهداری شیرینک پک کابینی بسیار آسان بوده و به راحتی قابل آموزش می باشد.

در مواردی که سرعت بالا جهت انجام عملیات شیرینک مورد نظر کاربران می باشد، از دستگاه شیرینگ پک کابینی کانوایر دار استفاده می شود. در این دستگاه بعد از عملیات شیرینک، توسط کانوایر تعبیه شده بر روی دستگاه، محصول به بیرون هدایت شده و احتیاجی جهت برداشتتن محصول از درون کابین نمی باشد ومحصول بر روی ریل کناری دستگاه قرار گرفته که اپراتور می تواند هنگام عملیات شیرینک محصول بعدی، محصول شیرینک شده قبلی را بردارد. سرعت شیرینک شدن محصول گاها در این مدل تا پنجاه در درصد افزایش یافته و مشتری را ترغیب به خرید از این مدل دستگاه می نماید.

شیرینک پک تونلی یا شیرینک تونلی

در مواردی که حجم تولید بالا بوده و یا اندازه محصول بزرگ می باشد ازدستگاه شیرینک پک تونلی استفاده می شود. طراحی دستگاه شیرینک تونلی باید بگونه ای باشد که گرما در تمام نقاط تونل بطور یکسان توزیع گردد و این امر توسط فن صورت می پذیرد. در طراحی تونل، فن در پایین قرار گرفته که با پرتاب هوا به المنت های پره ای شیرینک باعث گرمایش تونل می گردد.  هر چه تونل از لحاظ ابعادی و طراحی و محاسباتی دقیق تر طراحی و ساخته شود راندمان تونل بالاتر رفته که این راندمان علاوه بر کاهش مصرف انرژی که نقش بسیار مهمی در هزینه تولید داشته، سبب شیرینک همه سطوح بطور یکسان بدون هیچ گونه چین و چروک می گردد.

دستگاه شیرینک پک تونلی در دو مدل شیرینک پک تونلی مخصوص سلفون (سلفون PVCو سلفون POF) و نایلون پلی اتیلن موجود می باشد که به دستگاه شیرینک پلی اتیلن معروف می باشد.

نحوه کار دستگاه شیرینک پک تونلی

عملکرد این دستگاهمشابه با شیرینک پک کابینی بوده با این تفاوت که در ابتدای دستگاه از دوخت ال جهت قرار دادن محصول در سلفون استفاده می شود. دستگاه دوخت ال، مدل پیشرفته تر همان دوختی است که بر روی شیرینک کابینی نصب گردیده است. بنابراین در دستگاه دوخت ال سلفون را در جای رول قرار داده و سپس پس از عبور از غلطک های پرفراژ و جدا سازی دو لایه سلفون توسط میز کار، محصول را درون دو لایه سلفون قرار داده و سپس به درون دوخت ال هدایت می نماییم. سپس عملیات دوخت توسط دستگیره موجود بر روی دستگاه انجام می پذیرد و در نهایت توسط کانوایر موجود بر روی دستگاه دوخت ال محصول به درون تونل هدایت شده و عملیات شیرینگ انجام می پذیرد. دوخت ال با توجه به نیاز مشتری و سرعت عملکرد آن در دو مدل دوخت ال دستی و دوخت ال پنوماتیک ساخته می شود. در دستگاه دوخت ال دستی دستگیره دستگاه توسط دست به سمت پایین هدایت می شود و در دستگاه دوخت ال پنوماتیک این دستگیره توسط جک پنوماتیک به سمت پایین هدایت می گردد و عملیات دوخت انجام می پذیرد.

این دو دستگاه در کنار هم به دستگاه دوخت ال و تونل و در مدل دوم به دستگاه دوخت ال پنومناتیک و تونل معروف می باشد. از این دستگاه در صنایع غذایی،دارویی، سلولوزی، صنعتی، و رستوران ها، انبار های فروشگاه های زنجیره ای، جهت بسته بندی نان، قهوه، چای، زعفران، نبات، شیرینی جات، خشکبار، قوطی ادویه جات، اسباب بازی، موبایل، کتاب و قطعات خودرویی استفاده می شود.

دستگاه شیرینگ پک

دستگاه شیرینک پک پلی اتیلن یا شیرینک پلی اتیلن

از دستگاه شیرینک پلی اتیلن جهت بسته بندی نهایی محصول استفاده می شود. نایلون یا فیلم مصرفی در این دستگاه ضخامت بالاتری داشته و ضخامت آن بین 70 تا 120میکرون متناسب با نوع محصول می باشد. از نمونه بسته بندی های متعارف این دستگاه می توان نوشابه یا آب معدنی را نام برد. فیلم مصرفی همانطور که قابل مشاهده می باشد شفاف نبوده و مقداری مات می باشد. در این دستگاه از دو رول فیلم تک لایه استفاده می شود که بر روی دستگاه دو جای رول یکی در بالا و یکی در پایین دستگاه تعبیه شده و محصول بین دو لایه قرار گرفته و توسط جک پنوماتیک این دو لایه به هم دوخته می شوند سپس توسط اپراتور یا جک محصول به دورن تونل هدایت شده و عملیات شیرینک صورت می پذیرد.

با توجه به اینکه فقط دو طرف نایلون دوخته می شود و دو سر دیگر نایلون باز می باشد بعد از عملیات شیرینک دو طرف محصول باز می ماند و فقط این نایلون جهت محافظت کالا در انبارش آن در انبارواستحکام بخشیدن به کارتن بسته بندی شده مورد استفاده قرار می گیرد. نوع دیگری از دستگاه شیرینک پلی اتیلن موجود می باشد که به آن شیرینک پلی اتیلن لب دوز گفته می شود. در این نوع شیرینک پک نایلون بطور کامل دور محصول را گرفته و هیچ گونه منفذی بر روی محصول بعد از عملیات شیرینک موجود نمی باشد.

انواع شیرینک پلی اتیلن :

1- شیرینک پلی اتین نیمه اتوماتیک

2- شیرینک پلی اتیلن تمام اتوماتیک

3- شیرینک پلی اتیلن تمام اتوماتیک لب دوز

تفاوت اصلی شیرینک پلی اتیلن تمام اتوماتیک با شیرینک نیمه اتوماتیک در این می باشد که دیگر احتیاجی به اپراتور نبوده و محصول که بر روی کانوایر قرار دارد توسط جک به زیر دستگاه دوخت هدایت شده و پس از انجام عملیات دوخت ، توسط جک به درون تونل هدایت می شود. از این دستگاه جهت بسته بندی آب معدنی، نوشابه، کنسرو،  انواع کارتن، قطعات یدکی با تیراژ بالا استفاده می شود.

شیرینک پلی اتیلن تمام اتوماتیک با توجه به نوع محصول در دو مدل قابل طراحی و ساخت می باشد. تفاوت این دو مدل در نحوه قرار گیری دوخت نسبت به تونل می باشد. بطور مثال جهت شیرینک آب معدنی، محل قرار گرفتن فک دوخت در راستای تونل می باشد. لیکن جهت شیرینک کارتن با حجم بالا محل قرار گرفتن دوخت بر تونل عمود می باشد. این امر سبب می گردد که کارتن توسط جک کانوایر قبل از دوخت به سمت جلو رانده شده و بعد از عملیات دوخت توسط جک به تونل انتقال یابد. یکی از مزایای این نوع دستگاه پایین بودن فضای کم اشغال شده توسط دستگاه می باشد.

شیرینک پلی اتیلن لب دوز جهت بسته بندی موکت، فرش، پشم شیشه، قرنیز و الوارهای زینتی مورد استفاده فراون داشته و فک دوخت بر تونل عمود می باشد.

قیمت شیرینک پک تونل یا قیمت شیرینک پلی اتیلن به سایز محصول، تعداد شیرینک در ساعت، وزن محصول و راندمان تونل بستگی دارد. هر چقدر طراحی تونل مهندسی تر و جابجایی هوا در تونل یا به عبارتی سیرکلاسیون هوا در تونل به خوبی انجام پذیردعلاوه بر کاهش مدت زمان شیرینک باعث افزایش راندمان تونل نیز می گردد بدهی است که جهت اتلاف حرارتی تونل حتما باید تونل توسط پشم سنگ عایق کاری گردد. که این امر نیز خود باعث افزایش راندمان تونل می گردد.

شرکت فرهام با بهره گیری از نیروی های متخصص همواره تلاش نموده تا نیاز مشتریان خود را دریافت نموده و نسبت به طراحی وساخت دستگاه اقدام نماید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.67 (30 رای)

پاسخی را بگذارید

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟

مشاوره رایگان