دستگاه تسمه کش

 ماشین آلات بسته بندی
فوریه 21, 2018
دستگاه های بسته بندی
آوریل 5, 2018
مقدمه :

شرکت ماشین آلات بسته بندی فرهام با هدف خدمت رسانی با کیفیت، در زمینه ارائه دستگاه ها برای کارخانجات و کارگاه ها شروع به فعالیت نموده است. مشتری مداری و ارتقاء سطح رضایتمندی مشتریان از طریق تعامل و ارائه خدمات به مشتریان و نیز عرضه محصولات با کیفیت از اهداف اصلی شرکت محسوب می گردد. شایان ذکر است شرکت ماشین آلات فرهام در زمینه دستگاه های مربوط به خطوط تولید، نقش پر رنگ در رقابت در این صحنه تنگاتنگ را ایفا می نماید. یکی از دستگاه های پرکاربرد در صنعت بسته بندی دستگاه های تسمه کش کارتن می باشند. دستگاه تسمه کش کارتن جهت بسته بندی و سهولت جابجایی و نگهداری کالا در انبار و حمل نقل بسیار مفید می باشد. دستگاه های تسمه کش عملیات کشش، دوخت و برش تسمه را با سرعت و کیفیت بالا انجام می دهند. از دستگاه های تسمه کش برای بسته بندی کارتن، جعبه، در صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی، غذایی و .. استفاده می شود.

عرض تسمه مورد استفاده در دستگاه های تسمه کش به سنگینی محصول بستگی داشته و هر چه محصول بسته بندی شده سنگین تر باشد تسمه عریض تر انتخاب می گردد.

به طور کلی دستگاه های تسمه کش از لحاظ جنس تسمه بکار رفته در دو مدل تسمه کش فولادی و تسمه کش پلاستیکی تقسیم بندی می شوند. ماشین آلات بسته بندی فرهام در زمینه تسمه کش هایی که تسمه آن از جنس پلاستیک می باشند فعالیت دارد.

دستگاه های تسمه کش بصورت زیر دسته بندی می گردند :

 • دستگاه تسمه کش دستی
 • دستگاه تسمه کش پنوماتیک
 • دستگاه تسمه کش نیمه اتوماتیک
 • دستگاه تسمه کش اتوماتیک دروازه ای

دستگاه تسمه کش دستی :

دستگاه تسمه کش دستی در گروه تسمه کش پرتابل قرار دارد و به راحتی قابل حمل می باشد. از دستگاه تسمه کش دستی در کارگاه های کوچک با حجم تولید پایین استفاده می گردد. کارکرد دستگاه تسمه کش دستی به این صورت می باشد که ابتدا تسمه به دور محصول کشانده و سپس پس از قرار گرفتن بسته بر روی هم و قرار دادن آن در زیر دو فک دستگاه و کشیده شدن تسمه به صورت اتوماتیک عملیات دوخت انجام گرفته و سپس تسمه اضافی توسط دستگاه قطع می گردد.

دستگاه تسمه کش دستی برای حجم تولید پایین کاربرد فراوان دارد.

تسمه کش پنوماتیک :

دستگاه تسمه کش پنوماتیک یا بادی در زمره دستگاه های تسمه کش پرتابل با توجه به وزن کم آن می باشد.  کار کردن با این دستگاه بسیار ساده بوده و توسط یک کاربر انجام می پذیرد. دستگاه تسمه کش پنوماتیک برای تسمه کشیدن بسته بندی های بزرگ و سنگین وزن از قبیل کاشی، سرامیک، و سنگ های ساختمان و .. که جابجایی آن ها بسیار مشکل می باشد، کاربرد بسیار دارد.

نیروی محرکه تسمه کش بادی همانطور که از نام آن نیز مشخص است نیروی ناشی از باد بوده که توسط یک کمپرسور هوا (پمپ باد) تولید می شود. تسمه کش پنوماتیک مانند تمامی دستگاه های پنوماتیک احتیاج به کمپرسور باد و سیستم رطوبت گیر دارد.

فرآیند کشش و دوخت تسمه (پرس شدن تسمه به یکدیگر) به طور کامل توسط نیروی ناشی از باد صورت می گیرد.

تسمه کش نیمه اتوماتیک :

تسمه کش نیمه اتومانیک به دو نوع دستگاه تسمه کش نیمه اتومانیک دور باز و تسمه کش نیمه اتوماتیک کابینی دسته بندی می شود. دستگاه های تسمه کش نیمه اتوماتیک پر فروش ترین و پرکاربرد ترین و مقرون به صرفه ترین دستگاه های بسته بندی در این صنعت بوده و در تمامی ابعاد کارتن در صنف های متفاوت قابل استفاده می باشد.قیمت تسمه کش نیمه اتوماتیک بسیار مناسب می باشد.

طراحی فنی این دستگاه نیمه اتوماتیک به گونه ای است که سبب سهولت استفاده کاربر می شود. ساختار رومیزی بودن این دستگاه تسمه کش یکی دیگر از مزایا استفاده از این دستگاه بوده که خود باعث بالا بردن سرعت بسته بندی در دقیقه می شود.

تسمه کش نیمه اتوماتیک کابینی :

دستگاه تسمه کش کابینی به دلیل محفظه زیرین دستگاه شبیه به کابینت به تسمه کش کابینی معروف می باشد. تسمه و حلقه تسمه مورد نیاز در زیر میز قرار داشته و اپراتور جهت تسمه کشی محصول در اشکال مکعبی و استوانه، دایره ای و .. را به روی میز قرار داده و بعد از کشیدن تسمه به دور کارتن و هدایت ابتدای تسمه به درون شیار تعبیه شده بر روی دستگاه، دستگاه به طور اتوماتیک تسمه را کشیده و پس از عملیات دوخت تسمه اضافی قطع می گردد.

دوخت تسمه در دستگاه تسمه کش کارتن نیمه اتوماتیک توسط المنت حرارتی صورت می پذیرد. مقدار کشش تسمه متناسب با محصول در دستگاه تسمه کش کارتن توسط یک مکانیزم به راحتی قابل تغییر می باشد. در دستگاه های تسمه کش کارتن مقدار خروجی تسمه (مقدار مورد نیاز تسمه متناسب با محیط کارتن) جهت عملیات تسمه کشی توسط یک کلید ولومی (پتانسیومتر) قابل تنظیم می باشد. جهت صرفه جویی و بهینه سازی مصرف برق ، دستگاه به سیستم خاموش کن اتوماتیک در صورت عدم استفاده از دستگاه مجهز می باشد.

تسمه کش نیمه اتوماتیک دور باز :

در دستگاه تسمه کش دور باز کلیه فرآیند ها همانند تسمه کش کارتن کابینی بوده و تفاوت موجود در پایه دستگاه می باشد. این امر سبب استفاده این دستگاه جهت تسمه کشی محصولات سنگین تر می گردد. درکلیه دستگاه های تسمه کش کارتن مقدار نیروی لازم جهت کشش تسمه و مقدار خروجی تسمه متناسب با ابعاد کارتن قابل تنظیم می باشد.

مزایای دستگاه تسمه کش کارتن نیمه اتوماتیک به شرح زیر می باشد :

 1. قابلیت استفاده از تسمه های PP و PE
 2. تسمه کشی محصول در حداقل زمان
 3. قابلیت تنظیم نیروی کشش تسمه
 4. عدم محدودیت در ابعاد کارتن
 5. کاربری آسان و سرعت بالا
 6. مصرف پایین برق

تسمه کش تمام اتوماتیک دروازه ای :

دستگاه تسمه كش تمام اتوماتيك دروازه اي به گونه اي طراحي شده كه قابلیت استفاده در خطوط توليد به صورت تمام اتوماتيك بدون دخالت نيروي انساني را دارد و این امر سبب افزایش راندمان تولید و سرعت تسمه کشی محصول (بسته بندی محصول) و کاهش نیروی انسانی می گردد. علت نامگذاری دستگاه تسمه کش دروازه ای وجود دهانه  شکل بر روی میز کار بوده که تسمه جهت عملیات تسمه کشی از این دروازه بروی محصول پرتاب می شود. بدیهی است که قبل و بعد از دستگاه تسمه کش  اتوماتیک دروازه ای حتما باید از کانوایر جهت انتقال کارتن استفاده نمود.

با توجه به سایز کارتن ، ابعاد دروازه دستگاه تسمه کش اتوماتیک مشخص می گردد. عمومی ترین مدل این دستگاه با دروازه 60×80 می باشد.

روند کارکرد دستگاه تسمه کش تمام اتوماتیک بدین گونه است که بعد از مشخص شدن عرض تسمه متناسب با وزن محصول ، کارتن توسط کانوایر به روی میز کار دستگاه قرار گرفته و تسمه از دروازه موجود بر روی کارتن پرتاب گردیده و فرآیند کشش و دوخت تسمه همزمان بصورت اتوماتیک انجام می پذیرد. این دستگاه دارای کلیدی می باشد که می توان بطور دستی نیز از آن استفاده نمود.

تسمه هایی که برای دستگاه تسمه کش تمام اتوماتیک استفاده می شود معمولا تسمه پلاستیکی PP و کریستال می باشد. این نوع تسمه ها در عرض و رنگ های متفاوت با توجه به جنس و نیاز مشتری موجود بوده و قابلیت چاپ بروی خود هم دارا می باشند.

مزایای دستگاه تسمه کش تمام اتوماتیک :

 1. قابلیت تسمه کشی اتوماتیک بدون نیاز به کاربر
 2. قابلیت استفاده از تسمه های PP، PE
 3. قابلیت تنظیم نیروی کشش تسمه
 4. عدم نیاز به روغن کاری دستگاه
 5. تسمه کشی سریع و مطمئن

تهیه و تدوین : توسط بخش کارشناسان فنی شرکت ماشین آلات بسته بندی فرهام 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.57 (14 رای)

پاسخی را بگذارید

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟

مشاوره رایگان