تاریخ زن

دستگاه های چسب زن کارتن
سپتامبر 3, 2017
دستگاه بسته بندی اسکین پک بدون نیاز به قالب
سپتامبر 13, 2017

پیش گفتار

ماشین آلات بسته بندی فرهام یکی از عرضه کننده های تاریخ زن های حرارتی و جت پرینتر در ایران می باشد. این شرکت مفتخر است که کلیه خدمات فروش، مشاوره، گارانتی و پشتیبانی لازم از دستگاه های تاریخ زن و جت پرینتر به صاحبان صنایع تولیدی ارائه نماید.

تاریخ زن :

در دنیای پیشرفته امروز بسته بندی  از  ملزومات فروش است. با توجه به رشد جمعیت جهانی و نیاز به محصولات و مواد غذایی روزانه، سالم بودن و کسب اطمینان مشتری یکی از موارد هست که تولید کنندگان را پیش به سوی استفاده از دستگاه های بسته بندی کرده است. ذکر تاریخ تولید، تاریخ انقضا، قیمت، وزن (بر حسب گرم و کیلوگرم)، بارکد، لوگو و اطلاعات جانبی روی محصولات امری ضروری برای تمامی صنف های تولید کننده است که  این خود در این عصر کنونی گامی مهم به سوی استفاده از دستگاه های تاریخ زن و جت پرینتر ها نموده است.

امروزه تمام کارخانه جات برای بالا بردن سرعت تولید و کیفیت چاپ مشخصات روی محصول از جت پرینتر و در بعضی موارد از دستگاه تاریخ زن استفاده می کنند.

دستگاه های جت پرینتر متناسب صنعت هایی است که سرعت تولید الویت بالایی داشته اما باید به این نکته توجه داشت که هزینه های جانبی و تعمیر و نگهداری جت پرینتر ها نسبت به دستگاه های تاریخ زن بسیار بالا می باشد.

سیستم عملکرد دستگاه تاریخ زن حرارتی و مکانیکی می باشد. تاریخزن ها قابلیت چاپ بر روی سطوح نفوذپذیر از جنس کاغذ، کارتن، پارچه، مقوا مانند جعبه های دارویی ، آرایشی و … و سطوح نفوذ ناپذیر مانند چاپ بر روی انواع پلاستیک، چاپ روی سلفون، چاپ روی فلز، چاپ روی شیشه و … را دارد.

از دستگاه تاریخ زن در صنايع غذايي، بهداشتی، دارویی، دام و طيور و دامپروري و کارخانجات صنعتي براي ثبت تاريخ توليد، تاريخ انقضاء،  قيمت و .. کالا استفاده مي شود.

در تاريخ زن ها جهت چاپ از حروف برنجي و یا آهنی در دو زبان فارسي و انگليسي با هر فونت دلخواه استفاده مي شود. استفاده از حروف برنجی از کیفیت بالاتری برخوردار است، زیرا نه تنها حروف برنجی قابلیت تبادل حرارت بالا رسانایی خوب را دارند، بلکه تحت هیچ شرایطی محیطی زنگ نخواهند زد.

ویژگی های کلی دستگاه تاریخ زن :

 • عملکرد بسیار قوی
 • سرعت چاپ نسبتا بالا
 • خشک شدن سریع چاپ روی محصول
 • قابلیت استفاده از رنگ های متفاوت جهت چاپ
 • قدرت چسبندگی بالای جوهر جامد روی محصول
 • قابلیت تنظیم درجه حرارت دستگاه جهت چاپ بر روی مواد مختلف

دستگاه های حرارتی را می توان به صورت زیر تقسیم بندی نمود :

 • تاریخ زن دستی با ریبون حرارتی
 • تاریخ زن نیمه اتوماتیک با ریبون حرارتی
 • تاریخ زن پنوماتیک با ریبون حرارتی
 • تاریخ زن رگباری ( اتوماتیک) با ریبون حرارتی
 • تاریخ زن لیبل اتوماتیک با جوهر جامد
 • جت پرینتر کاتریجی (Dod)، جت پرینتر جوهر افشان (Cij)

تاریخ زن دستی :

سيستم چاپ این تاریخ زن حرارتي بوده که از ريبون حرارتي در رنگ هاي مختلف جهت چاپ بروي کيسه هاي پلاستيکي، انواع پاکت، فویل آلومینیوم، ليبل، مقوا، چرم و… استفاده مي گردد. قیمت مناسب و کاربرد آسان این نوع تاریخ زن سبب استفاده بیش از حد دستگاه تاریخ زن دستی حرارتی در واحد های تولیدی با حجم پایین شده است. سیستم کاری  تاریخ زن حرارتی بدین شکل است که حروف و اعداد در کلیشه مخصوص چیده شده و در زیر دستگاه نصب می گردد. ریبون نیز در جای خود نصب می گردد و از زیر شابلون حروف عبور می نماید. پس از گرم شدن دستگاه با هر بار کشیدن دسته دستگاه به سمت پایین ، قیمت و تاریخ چیده شده در شابلون بر روی بسته بندی نقش می بندد. این چاپ تلفیقی از فشار و حرارت و اثر ریبون بر روی بسته بندی می باشد. لذا این نوع دستگاه تاریخ زن را دستگاه تاریخ زن حرارتی مکانیکی می گویند.

حروف این تاریخ زن برنجی بوده که عرض آن 3 میلیمتر و قابلیت چاپ سه خط همزمان را دارا می باشد. با فشار دادن اهرم دستگاه تاریخ زن میتوان تاریخ را به صورت دستی و قبل از قرار گرفتن محصول در پوشش محافظ بسته بندی استفاده نمود .قابل ذکر است که از دستگاه های تاریخ زن با فونت های مختلف برای چاپ می شود بهره گرفت.

مزایای تاریخ زن دستی حرارتی :

 • تاریخ زن دستی با طراحی منحصر بفرد می تواند به شما این امکان را بدهد که به راحتی بر روی سطوح (کوچک و بزرگ) چاپی زیبا و با کیفیت داشته باشید.
 • کارکرد با دستگاه تاریخ زن دستی حرارتی بسیار آسان است.
 • چاپ روی محصولات ارزان و اقتصادی بوده در واقع هزینه تعمیرات و خدمات بسیار پایین است.
 • دستگاه تاریخ زن حرارتی مناسب برای کارگاه های کوچک واحد های تولیدی می باشد.

تاریخ زن دستی با ریبون حرارتی

تاریخ زن حرارتی نیمه اتوماتیک :

سرعت بالای دستگاه تاریخ زن نیمه اتوماتیک و کاربری آسان و هزینه پایین  تعمیر و نگهداری آن ، با توجه به عملکرد سه گانه آن (فرمان دستی ، فرمان تایمری و پدالی جهت چاپ) باعث استقبال زیاد در واحد تولید شده است. از دستگاه تاریخ زن حرارتی نیمه اتوماتیک جهت چاپ تاریخ تولید ، تاریخ انقضا ، سری ساخت ، قیمت و وزن بر روی محصول استفاده می شود که در انواع و قیمت های متفاوت بسته به نیاز مصرف کننده عرضه می گردد.

شایان ذکر است این دستگاه قابلیت چاپ بروی  انواع فیلم های PVC/ OPP/ PE/ PT را دارد. دستگاه تاریخ زن اتوماتیک دستگاه مجهز به جعبه حروف فارسی و انگلیسی و در صورت نیاز حروف روسی می باشد که مانند دستگاه تاریخ زن دستی توانایی چاپ بروی همه محصولات را دارا می باشد. عرض حروف این تاریخ زن 4 میلیمتر در سه سطر می باشد که می توان در این دستگاه از ریبون های رنگی جهت چاپ استفاده نمود. از چاپ دستگاه های تاریخ زن نیمه اتوماتیک، بروي کيسه هاي پلاستيکي، انواع پاکت، فویل آلومینیوم، ليبل، مقوا، چرم و… استفاده مي گردد.

مزایای تاریخ زن نیمه اتوماتیک :

 • قابلیت استفاده در سه حالت دستی، پدالی و نیمه اتوماتیک
 • استفاده از ریبون حرارتی جهت چاپ
 • چاپ در سه خط در رنگهای مختلف (تاریخ تولید، انقضا، قیمت)
 • سیستم کنترل دما و زمان جهت چاپ
 • قابلیت استفاده از فونت های مختلف

تاریخ زن حرارتی نیمه اتوماتیک

تاریخ زن پنوماتیک با ریبون حرارتی :

در این نوع تاریخ زن نیروی محرکه جهت چاپ توسط هوا تامین می گردد که در صنایع تولیدی با حجم بالا از این دستگاه استفاده می شود. عرض حروف این نوع تاریخ زن 5 تا 6 میلیمتر بوده که از جنس فولاد می باشد.

از دستگاه های تاریخ زن پنوماتیک با ریبون حرارتی، بروي کيسه هاي پلاستيکي، انواع پاکت، فویل آلومینیوم، ليبل، مقوا، چرم و انواع فیلم های PVC/ OPP/ PE/ PT استفاده مي گردد.

ویژگی های تاریخ زن پنوماتیک :

 • چاپ در رنگ های مختلف به صورت فارسی ولاتین و حداکثر در 4 سطر
 • سرعت بالای کار و استهلاک پایین دستگاه
 • قابل نصب بر روی دستگاه های بسته بندی و به صورت رومیزی
 • قابل نصب بر روی دستگاه های بسته بندی چند ردیفه

تاریخ زن اتوماتیک (رگباری) :

در این نوع تاریخ زن که از ریبون یا جوهر جامد جهت چاپ استفاده می شود تعداد خطوط  در این دستگاه تاریخ زن اتوماتیک تا 4  خط قابل افزایش می باشد. از دستگاه های تاریخ زن اتوماتیک در صنایع بسته بندی و در دستگاه های دو توزین و چهار توزین ، ساشه ، سیل ظروف و دستگاه های اتوماتیک استفاده می شود. سرعت عمل و دقت بالای دستگاه و قابلیت نصب بر روی دستگاه های فوق الذکر از مزایای این دستگاه می باشد. از دستگاه های تاریخ زن حرارتی اتوماتیک (رگباری)، بروي کيسه هاي پلاستيکي، انواع پاکت، فویل آلومینیوم، ليبل، مقوا، چرم و فیلم های PVC/ OPP/ PE/ PT می توان استفاده نمود.

ویژگی های تاریخ زن اتوماتیک (رگباری) :

 • قابل نصب بر روی دستگاههای بسته بندی اتوماتیک
 • حداکثر22 سطر چاپ و بصورت رگباری
 • سیستم دستگاه حرارتی و مکانیکی

تاریخ زن لیبل اتوماتیک :

در تاریخ زن لیبل اتوماتیک از تکنولوژی جوهر جامد استفاده می شود. سرعت عملکرد بالای دستگاه و توانایی چاپ تا 6 خط از ویژگی های بارز این نوع دستگاه تاریخ زن می باشد. بنابراین دستگاه تاریخ زن لیبل اتوماتیک بسیار مناسب برای واحد های تولیدی کوچک و بزرگ با حجم تولید فراوان می باشد.  از مزایای این دستگاه تاریخ زن سرعت بالای چاپ برروی پاکت ، لیبل ،جعبه مقوایی (سرعت 300 عدد در دقیقه) است. بارز ترین مشخصه تاریخ زن لیبل، قابلیت تنظیم محل دقیق چاپ بروی محصول می باشد.

ویژگی های دستگاه تاریخ زن اتوماتیک :

 • مجهز به تکنولوژی فتوالکتریک
 • مجهز به شمارنده ی اتوماتیک
 • توانایی تنظیم تعداد چاپ بروی محصول
 • قابلیت تغییر و تنظیم مکان چاپ بر روی کیسه ی محصول

تاریخ زن لیبل اتوماتیک

جت پرینتر

نوع پیشرفته تر دستگاه های تاریخ زن جت پرینتر می باشد که در صنایع تولیدی با حجم بالا کاربرد فراوان دارد. در این نوع تاریخ زن ها محدودیتی از لحاظ نوع نوشته ، تعداد خط ، چاپ لوگو ، بارکد و موارد دیگر نمی باشد.

دسته بندی جت پرینتر به صورت کارتریجی و جوهر افشان می باشد. جت پرینتر کارتریجی متناسب اصناف کاغذ و کارتن  می باشد و از جت پرینترهای جوهر افشان برای تمامی صنف های دیگه است. جت پرینترها توانایی استفاده از فونت های متنوع را دارند و به سهولت می توانند از انواع فونت هایی که در ویندوز کامپیوتر است بهره ببرند و چاپ را با فونت های دلخواه انجام دهند.

جت پرینتر

تهیه و تدوین توسط بخش کارشناسان فنی شرکت ماشین آلات بسته بندی فرهام با تشکر

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (12 رای)

پاسخی را بگذارید

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟

مشاوره رایگان