ماشین آلات بسته بندی

دستگاه تسمه کش اتوماتیک فرهام پک
فوریه 8, 2018
دستگاه تسمه کش
مارس 10, 2018

بسته بندی

قرار گیری مطمئن و همزمان محافظت از محصولات به هدف ذخیره، توزیع و سپس فروش بسته بندی می باشد. که شامل طراحی ، ارزیابی و تولید و نیز برچسب زنی بسته ها را شامل می شود. بسته بندی یک عملیات تجاری پیچیده، هنری، پویا و علمی می باشد که به خودی خود و تنهایی نمی تواند موجود باشد و نیازمند کالا است.

 

مراحل بسته بندی

با توجه به لایه های موجود بسته بندی ها شامل سه مرحله هستند، کوچکترین واحد توزیع و به کارگیری که شامل اولین لایه دربرگیرنده محصول بوده و و در تماس مستقیم با محصول می باشد، بسته بندی اولیه است. بخش بیرونی اولیه ، بسته بندی ثانویه است که برای گروه بندی بسته های اولیه انجام می گیرد. در نهایت بسته بندی سوم برای توزیع و یا حمل در کشتی استفاده می شود.

 

هدف بسته بندی

برچسب زنی و بسته بندی باید به نحوی باشد که محافظت فیزیکی اشیا را تامین کند مثلا در مقابل لرزش، ضربه، فشار و حرارت و سایر موارد از جنس محافظت کند. علاوه بر آن یکی از فاکتورهای مهم در امر بسته بندی عدم نفوذپذیری بسته می باشد به همین منظور در بیعضی از بسته بندی ها ، از ماده جاذب رطوبت و یا جاذب اکسیژن استفاده می کنند.در بعضی از بسته ها همچنین فشار هوای کنترل شده قرار داده می شود. برای بسته بندی بعضی از کالاها که ابعاد کوچک دارند مواقعی بهتر است که از بسته بندی تعدادی استفاده شود تا کارایی بهتری داشته باشد.مانند بعضی ار داروها، مایعات و یا پودرها.

اطلاعاتی مانند نحوه استفاده از محصول، مراقبتهای ویژه، درون بسته قرار گرفته و یا به صورت برچسب روی بسته قرار می گیرد و باید توجه کرد که بعضی از بسته بندی ها از جمله مواد غذایی و پزشکی و شیمیایی نیاز به مهر تایید دولت دارند. از جمله اهداف دیگر بسته بندی، بازاریابی محصول می باشد که می توان روی بسته بندی را مطابق نظر بازاریاب طراحی های جذاب قرار داد.

بعضی از بسته بندی ها به نحوی آماده می شوند که ریسک دستبرد به آنها حداقل شود.از جمله اینکه دارای عایق مقاومتی بوده و یا برخی دیگر با توجه به اهمیت موضوع دارای مهر و لاک برای جلوگیری از باز شدن و دستیابی به محتوای داخل آن و نیز تشخیص واقعی از جعلی بودن محصول می باشند. بعضی از بسته بندی ها می توانند شامل ابزارهای ضدسرقت باشند. مانند بسته های زنگ دار ، برچسب های RFID  ، و فعال نمودن مراقبت الکتریکی کالا . بسته بندی ها می توانند شامل مواردی برای کمک به جابه جایی راحت تر آنها باشند.

مزیت های بسته بندی

کاهش در اندازه زباله های شهری

صرفه جویی کردن در به کارگیری مواد بسته بندی

کاهش مقدار ضایعات کالا و درنتیجه کاهش قیمت تمام شده محصول

مقابله کردن با قحطی، سوئ تغذیه و بیماری

کمک به فرآیند خرید آگاهانه

مصرف راحت تر

کمک به بالاتر بردن سطح زندگی

افزایش سطح اشتغال و درآمد

کمک به کاهش بیماریها

تازه نگه داشتن محصول

انواع ماشین آلات بسته بندی

ماشین آلات بسته بندی توزین دار: این ماشین آلات برای بسته بندی محصولاتی به صورت واحدهای حجمی ، کیلویی، گرانولی و… به کار می رود.

ماشی آلات بسته بندی ساشه: برای بسته بندی مایعات تک نفره به کار می رود. مانند آبلیمو، انواع سس، شامپو و ….

ماشین آلات بسته بندی شرینک دار: برای بسته بندی کردن محصولات به صورت وکیوم به کار می رود.

ماشین الات بسته بندی پیلوپک: برای بسته بندی انواع مواد غذایی، و محصولات بهداشتی و .. به صورت تکی به کار می رود.

ماشین آلات بسته بندی سیل وکیوم: برای پر کردن محصولات مایعی مانند انواع نوشیدنی ها، بستنی لیوانی، دوغ لیوانی ، …. به کار می رود.

شیرینگ: عمل شرینگ در واقع جمع شوندگی پلاستیک در اثر حرارت در اطراف محصول گفته می شود. مراحل کلی کار با دستگاه شرینگ به این صورت است که اپراتور نایلونی را دور تا دور محصول می کشد و بعد از دوختن دور آن محصول را وارد تونل هوای گرم می کنند. این جریان هوای گرم داخل تونل موجب انقباض نایلون شده و درنتیجه نایلون شکل آن محصول را به خود می گیرد. رایجترین نوع استفاده از این ماشین آلات را می توان به بسته بندی قوطی های نوشابه و نیز آب معدنی اختصاص داد.

 

نگهداری روزمره از ماشین آلات بسته بندی

برای تعمیر ، و نگهداری روزمره ماشین آلات بسته بندی، تمیز کرن، روانکاری، بازرسی، چفت و بست در حین کار و نیز بعد از پایان کار باید صورت گیرد. اولین سطح نگهداری تمرکز روی روغن کاری و چفت و بست و بازرسی قطعات می باشد.در درجه بعدی تمرکز بر روی موتور، سیالات، انتقال اجزای فرمان و نیز ترمز موتور می باشد.سطح سوم نگهداری مربوط به از بین بردن میزان سایش قطعات، و تنظیم قطعات و جایگزینی قطعات می باشد.

 

ویژگی های بسته بندی های صادراتی

بسته بندی باید مطابق با استانداردها، مقررات و قوانین کشور مورد نظر باشد.

جلب توجه مشتری و نیز تشویق او برای هدف خرید

تناسب داشتن با نیاز و نیز خواسته های بازار

توانایی کامل در محافظت از ویژگی های محصول درون بسته بندی از جمله رنگ و مزه و بو و … را داشته باشد.

بسته بندی مطابق با فرهنگ مردم آن کشور باشد.

بسته بندی با وضعیت آب و هوای آن کشور مطابقت داشته باشد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (10 رای)

2 Comments

  1. Iran Pack نوامبر 19, 2020
  2. Iran Pack می 11, 2021

پاسخی را بگذارید

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟

مشاوره رایگان