بسته بندی با پوست خرچنگ

اثبات مضرات نانو ذرات در بسته بندی غذا
اکتبر 29, 2018
سیل وکیوم
نوامبر 26, 2018

میزان نفوذپذیری این ماده جدید در برابر اکسیژن در مقایسه با برخی از انواع پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) که متداول‌ترین نوع پلاستیک مورداستفاده در صنایع بسته‌بندی مواد غذایی است، ۶۷ درصد کمتر بوده و درنتیجه این ماده گزینه بسیار مناسبی برای نگهداری مواد غذایی برای مدت طولانی محسوب می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا بررسی نکات مربوط به بسته بندی با پوست خرچنگ بپردازیم. پس اگر به این موضوع علاقه دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

محققان انستیتوی فنی جورجیای آمریکا با استفاده از پوست خرچنگ و فیبر درختان ماده جدیدی را ساختند که جایگزین مناسبی برای بسته‌بندی پلاستیکی مواد غذایی محسوب می‌شود.

به گزارش ایرنا، میزان نفوذپذیری این ماده جدید در برابر اکسیژن در مقایسه با برخی از انواع پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) که متداول‌ترین نوع پلاستیک مورداستفاده در صنایع بسته‌بندی مواد غذایی است، ۶۷ درصد کمتر بوده و درنتیجه این ماده گزینه بسیار مناسبی برای نگهداری مواد غذایی برای مدت طولانی محسوب می‌شود.

بسته بندی با پوست خرچنگ

بسته بندی با پوست خرچنگ

سلولز و کیتین متداول‌ترین انواع پلیمر زیستی موجود در طبیعت هستند. محققان به‌منظور به‌کارگیری این مواد برای بسته‌بندی ابتدا نانوفیبر‌های سلولز و کیتین را در دو محلول آبی مجزا مخلوط کرده و سپس این محلول‌ها را به‌صورت لایه‌ای روی یکدیگر اسپری کردند. پس از خشک شدن، این لایه‌ها یک ماده انعطاف‌پذیر و مستحکم را ایجاد کردند.

ازآنجاکه نانوفیبر‌های کیتین دارای بار مثبت بوده و نانوکریستال‌های سلولز بار منفی دارند، این مواد پیوند‌های بسیار قوی برقرار می‌کنند که مانع ورود هرگونه گاز به ساختار آن‌ها می‌شود.

این ماده با محیط‌زیست سازگار است و کارآیی بهتری از PET دارد. باوجوداین برای استفاده صنعتی از این ماده لازم است روش‌های اقتصادی برای تولید انبوه آن به کار گرفته شود و توسط صنایع بسته‌بندی نیز موردقبول واقع شود.

محققان گزارش کامل این تحقیقات را در نشریه  ACS Sustainable Chemistry & Engineering منتشر کردند. در نهایت از شما دعوت می‌کنیم که به مقاله جامع دستگاه بسته بندی نیز سر بزنید تا بتوانید اطلاعات مفیدی را کسب نمایید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.85 (20 رای)

پاسخی را بگذارید

مشاوره رایگان